حذف مالیات ارزش افزوده طلا | اصل طلا از مالیات ارزش افزوده معاف شد

در این مقاله در رابطه با اصلاحات قانون مالیات بر ارزش افزوده، سال شروع مالیات بر ارزش افزوده و مالیات ارزش افزوده طلا در قانون قدیم و جدید و حذف یا معافیت مالیات ارزش افزوده از اصل طلا به همراه مثال  عملی صحبت خواهیم کرد، در ادامه با ما همراه باشید.

 

قانون مالیات ارزش افزوده از چه سالی اجرا شد؟

قانون مالیات برارزش افزوده با اختیارات ناشی از ماده ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ۵۳ ماده و ۴۷ تبصره در تاریخ هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود تا در مدت آزمایشی ۵ سال از تاریخ اول مهرماه ۱۳۸۷ به اجرا گذاشته شود. این قانون بعد از ۵ سال اول هر سال مجددا تمدید و تا ۹ درصد افزایش یافت.

قانون مالیات بر ارزش افزوده از نیمه دوم سال ۸۹ به صنف طلا و جواهر ابلاغ و از اعضای این صنف خواسته شد که جهت ثبت نام اقدام و هر سه ماه یکبار اظهارنامه های خود را اعلام و ثبت نمایند.

 

چرا طلا مشمول مالیات ارزش افزوده نیست؟

طلا یک کالای مصرفی نیست و تنها موردی که در طلا هنگام فروش از بین می رود اجرت ساخت آن بوده و اصل کالا قابل خرید است، بنابراین مالیات بر ارزش افزوده باید از اجرت ساخت محاسبه و اخذ شود.ضمن اینکه باید در نظر گرفت طلا کالایی است که مجددا وارد چرخه شده و دوباره تبدیل به محصول ساخته شده می گردد. یعنی به عنوان مثال از یک کیلو طلا که قرار است چندین بار ساخته شده و دوباره ذوب گشته و مجددا ساخته شود چند بار ارزش افزوده اخذ خواهد شد؟

 

ارزش افزوده طلا در گذشته چگونه محاسبه میشد؟

برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای خام ۱۱۵.۰۰۰ تومان و اجرت متوسط برای هر گرم ۱۵.۰۰۰ تومان در نظر بگیریم مبلغ طلا و اجرت برای هر گرم ۱۳۰۰۰۰ تومان و به این مبلغ ۷% سود فروشنده نهایی (مغازه خرده فروشی)اضافه و در نهایت مبلغ هر گرم طلای ساخته شده با اجرت و سود مغازه دار ۱۳۹.۰۰۰ تومان خواهد بود.
براساس اعلام سازمان امور مالیاتی به این مبلغ ۹% هم ارزش افزوده اضافه و از مشتری اخذ و به این سازمان پرداخت گردد.
یعنی برای هر گرم فروش طلا حدود ۱۲.۵۰۰ تومان هم به مبلغ فوق اضافه شود.
بنابراین مالیات بر ارزش افزوده باید از اجرت ساخت محاسبه و اخذ شود. مثال بالا را در نظر می گیریم که برای هر گرم طلا با مبالغ ذکر شده ۱۲۵۰۰ تومان مالیات ارزش افزوده تعلق و اگر از اجرت جنس حساب شود برای هر گرم ۱۳۵۰ تومان می شود.

 

ارزش افزوده طلا در اصلاحیه قانون چگونه است؟

پس از ایرادات شورای نگهبان به موارد دیگر این قانون، نهایتا اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده تایید و در روز ۱۲ تیرماه سال جاری توسط ریاست جمهوری ابلاغ گردید.

بر همین اساس طبق ماده ۲۶ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، فقط اصل طلا از مالیات برارزش افزوده معاف گردید و تنها از اجرت و سود مصنوعات طلا مالیات دریافت می‌گردد. البته قانون به شرطی اصل طلا را از مالیات برارزش افزوده معاف نموده که طلافروشان معاملات خود را در سامانه جامعی که سازمان امور مالیاتی موظف به طراحی و ایجاد آن است ثبت نمایند.

 

اجرای قانون حذف ارزش افزوده طلا از چه زمانی است؟

در همین رابطه “ابراهیم محمدولی” رئیس اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران زمان اجرای این قانون را براساس اعلام مسئولین سازمان امور مالیاتی دیماه سال ۱۴۰۰ عنوان کرد.

 

برخی از سوالات متداول:

از چه سالی طلا مشمول مالیات بر ارزش افزوده شد؟

از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ ابلاغ و اخذ گردید

چرا طلا مشمول مالیات ارزش افزوده نیست؟

طلا یک کالای مصرفی نیست و مجدد به فروش میرسد

ارزش افزوده طلا چگونه محاسبه میشود؟

در قانون جدید فقط اجرت طلا مشمول مالیات ارزش افزوده است

سعید خوشبخت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • قانون کار ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۴ ق٫ظ

    ممنون مقاله جالبی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *